HAKKINDA

Balconnection, sanatçıların, popülerliğine bakmaksızın, eserlerini sergileyebilme; sanat arzının yoğun olduğu merkezler dışında da sergi alanları yaratma; sanatçının toplumla doğrudan iletişimde olmasına çalışan bir harekettir.

 

Balconnection, bir akım ya da tarz tercihi olmayan, yani bir sanat hareketi değil, sanat için bir harekettir. Sanatın, toplum için bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Toplumun sanat tartışmalarının içinde olmasının, hem sanat için, hem de toplum için önemli olduğuna inanıyor ve bunun için çaba gösteriryoruz.

 

2016 yılında yapılan bir proje deneyiminin devamı olarak, yaşadığımız o keyifli deneyimi, tüm sanatçıların da yaşayabilmesi için Balconnection Projesini başlattık.

 

Özel alanda olup, kamuya doğrudan arz fikriyle, Balconnection Projesini, ilk kez, ismi, logosu ve kısa sunumuyla, 2019 Haziranında, İzmir Selçuk’da, sanat ve kültürle ilgilenen arkadaşlarımızla paylaştık.

 

2019 Sonbaharında, İKSV, Kütür İçin Alan, bir çok ülke temsilcilikleri ve insiyatifin katıldığı toplantılarda, bir teklif olarak sunuldu.

 

2020 başında Kültür İçin Alan fonu için yaptığımız başvuru kabul gördü. Proje, o sıralarda hayatımızı kökten bir değişime uğratan Yeni Covid-19 pandemi sürecine uygun olarak, ana fikriyle çelişmeyecek şekilde güncellendi.