top of page

MURAT SAVAŞKAN

Sanatçı

Murat Savaşkan 1958 Eylül’ünde İzmir’de doğdu. İlk öğretmeni babası Nezih Savaşkan, daha sonra Murat’ın da eğitim göreceği “Sanayii Nefise”de (Daha sonra “İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi” şimdi de “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi”) Çallı İbrahim and Hikmet Onat’ın öğrencisi olmuştu.

Güzel sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Bölümüne girdiğinde, Savaşkan, Edip Hakkı Köseoğlu, Nurullah Berk, Sabri Berkel gibi ünlü ressamların ve Yurdaer Altıntaş, Mesut Manioğlu, Bülent Erkmen gibi dünyaca kabul görmüş tasarımcıların öğrencisi oldu.

1982’de, mezun olmadan hemen önce, İzmir Fransız Kültür Merkezin’de ilk kişisel sergisini açtı.

Sonra yine İzmir’de Phœnix Gallery’de, Sonra 1990’da Taksim Atatürk Kütüphanesi’nde ve son olarak 2001’de Elmadağ’da Notre Damme de Sion’da. Katıldığı karma sergilerden sonuncusu Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar sergisi 2009’daydı.

Murat Savaşkan son on yılda kendi hakkında iki ulusal televizyon kanalına konuk oldu ve Digital Photo dergisinin kapak konusu oldu. Tipografiye olan yoğun ilgisi nedeniyle ‘Grafik Tasarım’ dergisi gibi bazı süreli yayınlara konu oldu ve bazı font tasarımları dünya çapında ilgi gördü [Mutlu Ornamental Font Internet’te 4 milyondan fazla download edildi].

2012 yılında, Selçuk-Efes Kent Belleği Kurumsal Kimliği ve Sergi Tasarımını yapmak üzere gittiği Selçuk’ta yerleşti ve çalışmalarını, İstanbul ve Selçuk’da devam ettirmektedir. 

bottom of page